Nyheder

tor, 13 apr 2023

Forretningsmand trækker sig fra langsommeligt United-opkøb

YuuZoo''s 2016 profit to halve after accounting clean-up. (Yen Meng Jiin/Ritzau Scanpix)

Den finske forretningsmand Thomas Zilliacus trækker sig fra et muligt opkøb af fodboldklubben Manchester United.

Det skriver Zilliacus på det sociale medie Twitter. - Jeg har afvist at deltage i en tredje budrunde for United, skriver han. I november sidste år sagde klubbens kontroversielle ejere, Glazer-familien, at man var åben over for et helt eller delvist salg af United. Men siden har de fået kritik for, at de tilsyneladende ikke er kommet nærmere et salg. - Budrunderne er ved at blive til en farce, da Glazers ikke har nogen respekt over for klubben, skriver Thomas Zilliacus yderligere. - Forsinkelserne kommer til at gøre det meget svært for en hvilken som helst ny ejer at bygge et vindende hold til næste sæson. Onsdag var meldingen ifølge BBC, at processen var på vej ind i tredje budrunde. I den anden budrunde kom der angiveligt bud fra Qatar-sheiken Jassim bin Hamad bin Khalifa Al Thani og den engelske forretningsmand Sir Jim Ratcliffes. Glazer-familien menes at have sat et prisskilt på mere end 40 milliarder kroner på Manchester United. Amerikanerne betalte 790 millioner pund, svarende til 6,6 milliarder kroner, da de købte sig ind i 2005. Glazer-familien ejer 69 procent af aktierne i klubben. Den engelske fodboldklub har siden 2005 været ejet af familien, men de er aldrig blevet populære blandt klubbens fans. I første omgang blev det annonceret, at man håbede at nå i mål med et salg ved udgangen af den nuværende Premier League-sæson, men ifølge BBC ser tidsrammen ud til at skride. Det vides ikke, om der er fastsat en præcis deadline for tredje budrunde. Det er den amerikanske investeringsbank Raine Group, der administrerer salget på vegne af Glazer-familien. /ritzau/

Andre læser også

Valgnævn afviser Lars Boje Mathiesens ønsker til partinavn Lars Boje Mathiesens nye parti kommer ikke til at hedde hverken Danmarks Bedste ... Læs mere
Eksperter foreslår ny reform trods rekordhøj beskæftigelse Der har aldrig været flere i job i Danmark, og ekspertgruppe lægger op til den... Læs mere
Måling: SF overhaler S og er landets største parti SF overhaler S med 18,8 procent af stemmerne, mens regeringspartiet går tilbage... Læs mere
Carlsberg kan tappe britisk Pepsi med muligt milliardopkøb Det kan blive til et samarbejde mellem Carlsberg og PepsiCo, hvis dansk opkøb a... Læs mere